Kırmızı Et Fiyatları Ne Kadar?

27 Ekim 2020
Kırmızı Et Fiyatları Ne Kadar?

Kırmızı Et Fiyatları Ne Kadar? 

Kırmızı et geçmişten günümüze kadar daima sofralarımızı süsleyen en besleyici besinlerden birisi olmuştur. İçeriğindeki amino asitler proteinler vitamin ve mineraller bir de zengin bir besleyicilik özelliğine sahip olan kırmızı et insanlar için her dönem vazgeçilmez bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırmızı et inek manda koyun keçi deve gibi hayvanlardan elde edilmektedir.

Günümüzde belli aralıklarla dışarıdan da ithal ettiğimiz kırmızı et ülkemiz genelinde yoğun olarak tüketilmesinden dolayı bir aile kıymetlidir. Ülkemizdeki kırmızı et üretimi maalesef tüketim miktarını karşılamamaktadır. Bu nedenle kırmızı et fiyatları birçok bütçeye göre yüksektir. En yaşlı et bile 35 40 TL’den başlayarak 140 TL’yi bulan rakamlara çıkmaktadır. Fiyat farklılığı etin hangi cins hayvana ait oldugu, hayvanın neresinden kesildiği, içerisindeki kemik miktarı gibi özelliklere bağlıdır.

Kırmızı Et En Uygun Fiyata Nereden Alınır?

Kırmızı et birçok yemekte kullanılabilmektedir. Sofralarda birçok çeşit yemeği ve sunumu ile yer alan et aynı zamanda mangal ve benzeri pişirme yöntemleri ile de sunulmaktadır. Et fiyatları etin kalitesine göre ve etin elde edildiği hayvanın cinsine yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle et kalitesi ve fiyatı bu hususları gözeterek karşılaştırılmalıdır.

Ülkemizin birçok yerinde farklı hayvan cinsleri yetiştirilmekte olup kırmızı et alacakları helal gıda sertifikasına sahip islami usullere uygun kesildiğine emin olduğu, hijyen şartlarının gözetildiği kurum ve kuruluşlarda etlerini alması gerekmektedir. Ankara Sincan’da kendi imkanlarımız ile yetiştirmekte olurmuş hayvanlarımız usullere uygun olarak kesilmekte ve titizlikle servis edilmektedir. En uygun fiyatlara toptan alıcılara ve bireysel alıcılara sunulmaktadır.

Kırmızı Et Çeşitleri Nelerdir?

Kırmızı et sofralara birçok uygulamanın ardından gelebilmektedir. Pişirme teknikleri kadar eğitim çeşitliliği ile bu aşamada önemlidir. Kırmızı et elde edildiği hayvanın cinsine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılık aynı zamanda kırmızı et çeşitleri açısından da önemlidir. Kırmızı ette çeşitler hayvanlara göre şekillenmektedir. Bu hayvanların bir kısmı ülkemizde bulunmamaktadır.

Ülkemizde elde edilen ve satışa sunulan kırmızı et çeşitleri bonfile, Kontrfile, pirzola, Antrikot, kıyma, nuar, turanç şeklindedir. Bu kırmızı et çeşitleri etin elde edildiği bölgeye göre farklılık göstermekte ve farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Etin içerisindeki besin yapılarının farklı olmasından dolayı etin de lezzetinde farklılık olmaktadır. Bu nedenle farklı gruplarda değerlendirilmektedir.