Şu Anda Kuzu Fiyatları Ne Kadar? 

27 Ekim 2020
Şu Anda Kuzu Fiyatları Ne Kadar? 

Geçmişten günümüze kırmızı et sofralarımızın baş tacı olmuştur. Kırmızı etler arasında en tutulan ve birçok kesim tarafından sevilen yumuşaklığıyla lezzetiyle birçok sofrayı süsleyen kırmızı et kuzu etidir. Günümüzde kırmızı etin fiyatlarının sürekli artması nedeniyle şu anda kuzu eti fiyatları ne kadar birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kırmızı etler arasında en tutulan kırmızı et alındığı yere göre farklı fiyatlarda sunulmaktadır.

Kuzu eti alındığı yerlere kadar farklı isimlerle bilinmektedir. Kuzu kol, kemiksiz kuzu kol, kısa incik, kemiksiz but, pirzola, kaburga, çatal but, kemiksiz but pirzola, bütün bir but şeklinde farklı formlarda tüketicilere farklı fiyatlar ile sunulmaktadır. Sunulan ete göre farklı fiyatlandırmaya tabi tutulmaktadır. En ucuzu çorbalık kemikler olmakla beraber en yüksek ve en lezzetli ürünler ise Şüphesiz pirzola olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kuzu Etinin Faydaları Nelerdir?

Kırmızı et geçmişten günümüze kadar birçok sofrada yer bulunmasının en büyük nedeni besleyiciliği olmuştur. Kırmızı etler arasında besleyiciliği en yüksek ve en lezzetli et olarak bilinen kuzu eti Protein bakımından oldukça zengindir. Otçul olması nedeniyle doğadaki birçok faydalı otları tüketmekte olan kuzular yetiştirme yerlerine göre farklı lezzetlere sahip olmaktadırlar. Kekikli bir dağda yetişmiş kuzu’dan kekik kokusu almanız gayet doğaldır.

Kuzu eti kas hareketleri için vücudumuzun gerek duyduğu birçok maddeyi içerisinde bulundurmaktadır. Amino asit B12 B1 gibi birçok vitamini de içerisinde bulunduran kuzu eti aynı zamanda bir kişinin çinko ihtiyacının yüzde 40’ını karşılamaktadır. Yine kuzu eti insan vücudunda magnezyum selenyum fosfor gibi mineralleri de tamamlamaktadır. Sayıca birçok mineral ve vitamini bünyesinde bulunduran kuzu eti vücudun protein üretiminde rol oynamaktadır.

Kimler Kuzu Eti Yemelidir?

Bütün insanlar kuzu etinin içerisindeki mineral ve vitaminleri ihtiyaç duymaktadır. En az ayda 2-3 defa kırmızı et tüketmek gerekmektedir. Bu gereklilik göz önünde bulundurulduğunda herkesin kuzu eti yemesi gerekmektedir. Bununla beraber gelişim sürecinde olan kişilerin kuzu eti tüketmesi kas ve kemik yapılarında ciddi manada gelişmeye fayda sağlamaktadır.

Tüm faydalarına rağmen kimler kuzu eti yemelidir belirtilmesi gerekirse kısırlık olasılığı olan yada saptanan erkeklerin kuzu eti tüketilmesinde fayda olduğu bilinmektedir. Yağlı beslenmek obezite ve ilerleyen süreçte de sperm sayısına etki etmektedir. Bu nedenle yağsız kaliteli olan kuzu eti tercih edilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınları kuzu eti tüketmesi osteoporosis için çok önemli bir besin kaynağı olmaktadır.